Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Złożoność w byciu kreatywnym

Złożoność jest opcją, która jest widoczna wśród kreatywnych.

U większości ludzi działanie oraz myślenie, a raczej myślenie i działanie występują oddzielnie. Osoby twórcze wykazują natomiast dużą złożoność w tej kwestii. Potwierdza to również fakt, że kreatywność nie jest jedną cechą ale złożonością wielu współdziałających cech człowieka. Złożoność myślenia i działania wynika również z tego, że młodzi kreatywni podejmują się rozwiązywania problemów czy zadań w bardzo urozmaicony i odważny sposób. Ważnym punktem takiego działania jest brak zahamowań i oporów u dzieci i a bardzo rozbudowane u dorosłych. To one sprawiają, że nasza kreatywność jest tłumiona czy wręcz „całkowicie” usunięta.

Złożoność przez zabawę

Lepiej poznamy kogoś po godzinie zabawy niż po roku rozmów – Platon

XX wiek w psychologii przyniósł nowe spojrzenie na zabawę. Zauważono, że dzięki zabawie dziecko dużo lepiej się rozwija. Poprzez zabawę dzieci kształtują swoją wyobraźnie i twórcze myślenie. Zabawa budzi u dzieci wrodzoną kreatywność dzięki zmyślaniu, odgrywaniu historyjek czy tworzenia rzeczy, które nie istnieją albo nawet nie przyjdą dorosłym do głowy. To jest dobry przykład dla dorosłych, aby pobudzać czy rozwijać swoją kreatywność warto czasami pochłonąć się taką formą zabawy. Ciekawość, która jest przesycona zabawą pomaga wyrwać się z myślenia pospolitego, szablonowego. Jeśli utrzymujemy w taki sposób nasze myślenie i kreatywność mamy pewność, że będzie nam towarzyszyła cały czas.

Nie przestajemy się bawić, bo się starzejemy. Starzejemy się, bo przestajemy się bawić. – George Bernard Shaw

Zatem zabawa jak i związana z nią radość bardzo wpływają nie tylko na to jak funkcjonujemy, ale również na nasze myślenie oraz kreatywność. Więc bawcie się, odkrywajcie nowe miejsca, tańczcie czy rysujecie w dowolnej chwili, aby się na chwilę oderwać od jakiejś monotonnej pracy.

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

 

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie ze mną 🙂

* wymaganeJestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like