Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

„Ty, Twoje Dziecko i Szkoła” Ken Robinson, Lou Aronica wydana i przetłumaczona w Polsce przez wydawnictwo Element. To właśnie ona dzisiaj trafia na tapetę i recenzję w dzisiejszym wpisie.

Jakiś czas temu umieściłem na instagramie info, że zaczynam czytać wyżej wspomnianą książkę. Jest to książka uznanego autora, który napisał już wiele książek o kreatywności oraz wygłosił jedno z najczęściej oglądanych przemówień na TEDx dotyczące tego jak szkoły niszczą kreatywność i myślenie u dzieci. 

Czy edukację można zmienić?

Twoje dzieci mają większe szanse, żeby poradzić sobie z nauką, jeśli porzucisz przekonanie, że to nauczyciele i szkoła ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich edukację.

Już wielokrotnie na blogu przytaczałem słowa Sir K. Robinsona na temat edukacji i kreatywności. Jednak ta książka pokazuje nam trochę inne spojrzenie na edukację i nasze dzieci w tejże edukacji. Jak wskazuje cytat, to od nas rodziców zależy to w jaki sposób dzieci zaangażują się w naukę. Nie możemy polegać tylko na tym, że skoro dziecko chodzi do szkoły, która jak wiemy nie zapewnia odpowiedniej edukacji to nauczyciele zapewnią odpowiednie zaangażowanie i naukę. 

Książka przedstawia spojrzenie na szkołę i edukacje od strony rodzica. Mamy opisane konkretne przykłady i sytuacje w jaki sposób rodzice mogą zaangażować się w edukację swoich dzieci, pracę szkoły czy wpłynąć na zamianę w systemie edukacji. Ken Robinson w większości przykładów nawiązuje do tego jak może, to działać w szkołach amerykańskich. Jednak wiele z tych rzeczy możemy również zastosować w Polsce. Również organizacje czy instytucje, które są opisywane mają swoje „odpowiedniki” w naszym kraju.

Praktyczny przewodnik dla rodziców

Przykładem, który można przytoczyć jest zaangażowanie się rodziców w życie szkoły czy klasy, do której uczęszcza dziecko. W ten sposób budujemy w oczach dziecka czy nauczycieli wizję tego, że nam rodzicom zależy aby ta edukacja była jak najlepsza. Inną rzeczą jest również fakt wspólnej nauki w domu i poświęcanie na nią dziecku swojego czasu. Stanowi to bardzo ważne oparcie i zaufanie dla dziecka. Wie, że jeśli pojawia się jakiś problem, to my dla niego jesteśmy i dzięki temu trudności w szkole będą się niwelowały. 

Autor prowadzi również jak w przewodniku co możemy zrobić, aby zapewnić dobrą edukację swoim dzieciom prezentując alternatywne formy edukacji czy alternatywne szkoły. Proponuje kilka zasad rodzicielstwa, które bezpośrednio odnoszą się do edukacji.

Szczerze zachęcam do lektury i zagłębienia się w to jak możemy wpłynąć na edukację naszych dzieci.

Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem książki, to zapraszam pod ten link: Książka z  promocją (link afiliacyjny)

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

 

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie 🙂

* wymaganehttps://www.taniaksiazka.pl/ty-twoje-dziecko-i-szkola-lou-aronica-p-1049249.html?utm_source=pp&utm_medium=cps&utm_campaign=webepartners
Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like