Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Jak zostać trenerem Odysei Umysłu…?

Jak rozpocząłem przygodę trenerską…?

Pewne popołudnie w szkole podstawowej, w której pracowałem ładnych parę lat temu. Rozmawiałem z Koleżanką na temat pracy z dziećmi i zaangażowania na lekcji. Po rozmowie padło hasło „[…], a może Odyseja?” …ale że o co chodzi? W tym momencie rozpoczęła się dyskusja dotycząca Odysei Umysłu. Najpierw dowiedziałem się na czym polega cały program Odysei, a następnie w jaki sposób zostać trenerem. Miałem ten plus, że jeden nowy trener mógł odbyć szkolenie na free jeśli rok wcześniej placówka brała udział w programie. I od tego czasu wiedziałem jak będzie moja droga 🙂

Na szkoleniu, które odbywało się w Poznaniu spotkałem niesamowite trenerki: Anię i Agatę. Prowadziły dla nas szkolenie przez 3 dni gdzie omówiły cały program, przedstawiły fundacje i dały praktykę bycia trenerem i odyseuszem. Jednak wpis nie ma przedstawiać mojej historii lecz pokazać w jaki sposób Wy możecie zostać trenerem/trenerką Odysei Umysłu w Polsce.

Informacje, które będę prezentował we wpisie pochodzą ode mnie oraz z oficjalnej strony projektu i fundacji w Polsce www.odyseja.org

 Od czego zacząć?

Czym zatem jest Odyseja zapewne wiecie dla przypomnienia przytoczę cytat ze strony Odysei:

„Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. […] Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. […]  Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.” 
Źródło: http://odyseja.org/o-odysei-umyslu/idea-o-co-nam-chodzi/czym-jest-odyseja-umyslu/

Dlatego właśnie warto zostać trenerem Odysei. Trener ma za zadanie prowadzić grupę i właśnie w taki sposób kształcić dzieci i młodzież. Nie ma być kolejnym nauczycielem czy mentorem, ma wskazywać drogi i kierunki. A odyseusze sami będą się twórczo rozwijać. Aktywnie spędzone 20 godzin warsztatów przygotuje Was do roli trenera i przedstawi zasady udziału i funkcjonowania Odysei. Przygotuje, to Was również do zupełnie innej pracy z dziećmi czy młodzieżą poza Odyseją. Otrzymacie dawkę wiedzy z psychologii i pedagogiki twórczości czyli rzeczy, które możemy wykorzystać zarówno na innych lekcjach w szkole czy innej profesji.

Szkolenia.

Szkolenie można odbyć w trzech rożnych opcjach.

  1. Pierwsza opcja, to szkolenia otwarte. Organizowane są każdej jesieni w kilku wybranych miastach Polski. Może w nich wziąć udział każda zainteresowana osoba. Koszt takiego szkolenia wynosi 290 zł(cena obowiązywała w dniu pisania postu). Terminy oraz zapisy są dostępne na portalu Odyseja Online http://odyseja.org/online/szkolenia_trenerow_terminy
  2. Druga możliwość, to szkolenia na zlecenie. Tutaj należy zgłosić chęć szkolenia dla wcześniej zorganizowanej przez siebie grupy do Odysei. Szkolenia te odbywają się w weekendy (piątek, sobota, niedziela). Wszelkie szczegóły dotyczące tego sposobu znajdziecie tutaj.
  3. Trzecia opcja, z której ja skorzystałem robiąc szkolenie, to akcja „Razem Wzmacniamy Członkostwo”. Jest, to akcja w której mogą wziąć udział placówki zarejestrowane w poprzednim roku szkolnym w programie oraz zgłoszone w nowym roku szkolnym. Dzięki temu mogą wytypować jedną nową osobę, która weźmie udział w szkoleniu po kosztach. Będąc dokładnym poniosą koszt 110 zł za materiały, certyfikat i koszulkę. Wszystkie szczegóły i dogłębne zasady znajdziecie tutaj.

I co dalej?

Czy można byłoby więcej napisać o trenerach? Oczywiście, że tak. Jednak tutaj zostawiam tylko informacje jakie są możliwości odbycia szkolenia oraz gdzie tego szukać. W razie pytań czy wątpliwości kontaktujcie się bezpośrednio z Odyseją w Polsce. Odysejowy kontakt.

Ze swojej strony zachęcam do dalszego śledzenia blogu i kontaktu bezpośredniego. Niebawem więcej informacji.

Tagged:
Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like