Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Technologie na służbie kreatywności

Technologie służą rozwijaniu i pobudzaniu kreatywności…

Technologie, to wytwór naszej kreatywności. Jednak czy mogą również służyć jako pomoc, wsparcie lub narzędzie rozwijające naszą kreatywność? W jaki sposób technologii angażuje nasze zmysły, aby lepiej współpracowały i wpływały na nasz umysł?

W mojej codzienności

technologie są obecne przez prawie całą dobę, pomijając moment kiedy śpię. Chociaż wtedy też telefon leży na stoliku nocnym i „czuwa” aby obudzić mnie o 4 nad ranem. Przygotowując się na kolejne zajęcia odysejowe z moją kościańską drużyną pojawiło się pytanie czy nowe technologie w jakikolwiek sposób wpływają na ich myślenie i kreatywność. Kolejny rok z rzędu wykorzystywali w swoim rozwiązaniu problemu długoterminowego roboty zbudowane zarówno z klocków jak i innych elementów. Było to oczywiście pomysłowe i satysfakcjonujące, że wykorzystują wiedzę, którą pozyskali na moich zajęciach z robotyki. Wpłynęło również na ich poziom zadowolenia i samego pomysłu na rozwiązanie tych problemów. Ale jak zmieniło się w nich myślenie kreatywne? Nie ma niestety prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno dało im to nowe spojrzenia, jak pewne sytuacje powinny się zmienić, albo jak to ułatwia nam codzienne życie. Technologia pozwoliła mi osobiście prowadzić drugą drużynę oddaloną prawie 400 km ode mnie, pisałem o tym w tym miejscu TUTAJ

Odbiegasz od tematu

No wszystko pięknie i stosowanie nowych technologii pomaga w rozwiązaniu pewnych problemów. Wspomaga też naukę każdego z nas. Można chociaż spojrzeć na wykorzystanie komputerów w szkołach i lekcje informatyki (nie będę się wypowiadał jak one są prowadzone) dzięki, którym dzieciaki zapoznają się z technologiami. Jest też dużo działań wspierających rozwój nauki poprzez wykorzystanie technologii, jak np. tworzenie projektów czy zadań, filmów z wykorzystaniem tabletów, dedykowanych aplikacji itp. To wszystko wpływa na rozwój dzieci i młodzieży. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać i stosować aplikacje czy urządzenia w takich działaniach. Musimy też sami być do nich przekonani i sprawnie się nimi posługiwać.

Jeśli zatem odpowiednio wykorzystamy technologie i jej możliwości możemy nie tylko zdobywać wiedzę, ale również rozwijać naszą kreatywność. I ja bardzo chętnie, to robię pracując z moimi drużynami.

Co takiego robię?

Po pierwsze wykorzystuję różne zestawy klocków edukacyjnych do ćwiczeń związanych z rozwojem wyobraźni przestrzennej i „robotycznej”. Opierając się na chmurze udostępniam i weryfikuję spontany, które służą rozwijaniu kreatywności. Ja dla siebie wykorzystuję aplikację Nozbe, która cyklicznie przypomina mi o wykonywaniu ćwiczenia „10 pomysłów na”, o którym pisałem TUTAJ. Wykorzystuję też w swojej pracy programowanie, które też stymuluje kreatywne myślenie. Tworzenie multimedialnych animacji może wspomóc tworzenie unikatowych przedstawień przez odyseuszy. A także najprostsze rozwiązania, jak nagrywanie prób telefonem i odtwarzanie filmu od ręki może wpłynąć na jakość przedstawienia i przeanalizowania błędów lub gry.

To są proste i nieliczne przykłady jak możemy pobudzić kreatywność przy pomocy technologii różnego rodzaju. A Wy wykorzystujecie jakieś technologie w swojej pracy?

Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like