Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Talenty? Mocne strony? Nasze pasje? A może jesteśmy zbyt pewni swojego?

Mocno wierzę, że jeśli każdy może odnaleźć swój Żywioł, to wszyscy mamy potencjał do znacznie wyższych osiągnięć i spełnienia. Nie chcę przez to powiedzieć, że w każdym z nas jest tancerz, rysownik kreskówek albo ekonomista na miarę Nobla. Chcę powiedzieć, że wszyscy mamy wyróżniające nas talenty i pasje, które mogą zainspirować nas do osiągnięcia znacznie więcej, niż możemy sobie wyobrazić. Zrozumienie tego zmienia wszystko. […] Bycie w swoim Żywiole zależy od odnalezienia naszych własnych, charakterystycznych talentów i pasji. Dlaczego większość ludzi ich nie znalazła? Jednym z najważniejszych powodów jest to, że większość ludzi ma bardzo ograniczone pojęcie o swoich własnych naturalnych zdolnościach. (Ken Robinson „Uchwycić żywioł”)

Kontynuując wpis dotyczący mocnych stron i mojego testu Gallupa, chciałbym dzisiaj pochylić się nad talentami w naszym życiu. A pierwszy wpis znajdziesz tutaj Mocne Strony.

Ciągle słyszy się o tym, że trzeba rozwijać swoje talenty. Zwracamy uwagę, aby nasze dzieci też odkrywały swoje talenty i zaczęły je rozwijać. Ta sama idea idzie również za programem Odysei Umysłu. Oprócz tego, że Odyseusze mogą rozwijać swoją kreatywność i pracę zespołową, to również poznają i rozwijają swoje talenty. Im większą mamy perspektywę działania i możliwości tym większe szanse mamy na odkrycie własnych talentów. I nie mam tutaj na myśli tylko talentów artystycznych, muzycznych czy sportowych. W ten sposób możemy również odkrywać nasze pozostałe mocne strony, takiej jak empatia, analityk, organizator czy komunikatywność. Jednak to od nas samych zależy czy się w to zaangażujemy.

Będąc trenerem Odysei Umysłu często nie wiedziałem jakie talenty mają moi Odyseusze. Nie dlatego, że nie chciałem ich poznać, ale oni je ukrywali lub poznawali je dopiero w trakcie zajęć. dlatego tak ważną kwestią jest aby angażować dzieciaki w trakcie zajęć do różnych aktywności.

Odkryte talenty czy mocne strony pomagają nam w rozwiązywaniu problemów czy zadań, albo w nich przeszkadzają. Wszystko zależy od tego w jaki sposób my je wykorzystamy. Wykonując np. test Gallupa otrzymujemy również raporty z pełnym opisem naszych talentów, przewodnik po mocnych stronach gdzie są uniwersalizowane uwagi na temat naszych talentów (po angielsku) oraz trzeci raport w jaki sposób mogę z moimi talentami pracować i jak je rozwijać (po angielsku).

Jako trener Odysei Umysłu widzę, że w trakcie prowadzenia drużyny dominuje u mnie talent „uczenie się” ponieważ przekłada się on nie tylko na mnie, ale również chęć uczenia innych i dzielenia się wiedzą. A także talent „wizjoner”, który muszę powstrzymywać aby nie udzielać pomocy z zewnątrz 🙂

Poznanie tych talentów oraz lektura kilku książek w ostatni czasie pomogła mi też podjąć pewne decyzje i stworzyć wizje prowadzenia tego bloga i tego co wokół niego oraz stworzenia nowych projektów.

Dlatego jeśli chcesz wiedzieć co takiego planuję i być na bieżąco co środę z moimi wpisami zachęcam do zapisów na newsletter 🙂

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie ze mną 🙂

* indicates requiredTagged:
Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like