Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Przed konkursem Trener musi pamiętać o…

Zaczynamy sesję eliminacji regionalnych

Z czym się to wiąże dla trenera? Z tym aby dopilnować drużynę nie tylko z dopięciem ostatnich poprawek i robieniem prób, ale również przygotowaniem dokumentacji lub przypomnieniem o tym drużynie jeśli jest w II, III lub wyższej grupie wiekowej. Pamiętajcie, że trener może się zaangażować w tworzenie tej dokumentacji tylko w przypadku Juniorów oraz I grupy wiekowej.

O jakich dokumentach mowa?

Każdego roku w poradniku dotyczącym problemów znajduje się dział poświęcony dokumentom (formularzom konkursowym). Formularze te pomagają prawidłowo zidentyfikować drużynę oraz rozwiązanie problemu, który prezentuje. Dzięki nim sędziowie wiedzą też jakim sygnałem zostanie zakończone przedstawienia oraz na jakie elementy stylu zwracać uwagę, aby je dodatkowo ocenić. Wszystkie formularze dostępne są oczywiście na stronie Odysei.

Wykaz wymaganych formularzy.

Zacznę od dokumentu, który jako jedyny nie ma gotowego formularza. Chodzi oczywiście o Listę Wymaganych Elementów, którą drużyna musi stworzyć samodzielnie. Każdy problem ma w swoich wytycznych określone co ma znajdować się w takiej liście, zatem należy odszukać, to w książce z tegorocznymi problemami.

  1. Lista Wymaganych Elementów – składamy 4 kopie tej listy sędziemu;
  2. Konkursowy Kontrakt Drużynowy – tylko jedna kopia, którą oddajemy już przy rejestracji;
  3. Oświadczenia medialne – tutaj trener musi dopilnować, aby każdy uczestnik włącznie ze wszystkimi trenerami podpisali takie oświadczenia. Jeżeli chodzi o Odyseuszy niepełnoletnich, to podpis składają również rodzice lub opiekunowie prawni. I te również oddajemy przy rejestracji drużyny;
  4. Formularz Identyfikacyjny Drużyny – 1 kopia, która składana jest sędziemu sceny. formularz ten przedstawia skład osobowy drużyny i trenerów oraz wybrany problem i grupę wiekową;
  5. Formularz Kosztów – 1 kopia. Na temat kosztów zapraszam do lektury mojego wpisu dotyczącego kosztów;
  6. Formularz Pomocy z Zewnątrz – 1 kopia oddawana sędziemu sceny. Pomoc z Zewnątrz powinna być unikana przez Odyseusz, jeśli jednak się taka przydarzy pamiętajcie, aby o tym wspomnieć. W sytuacji gdzie nie było tej pomocy należy wpisać w formularzu „Nie dotyczy”;
  7. Formularz Stylu – 4 kopie dla sędziego sceny. W tym formularzu drużyna wskazuje dwa elementy z 4, które chce aby zostały dodatkowo ocenione. Pamiętajcie, że nie mogą podlegać ocenie te przedmioty, rekwizyty, stroje czy postacie itp, które są już ocenianie w części głównej punktacji. Zanim drużyna podejmie decyzję o stylu warto przeprowadzić rozmowę z czego sa naprawdę dumni i zadowoleni w swojej pracy nad danym problemem.

Wszystkie powyższe formularze są wymagane dlatego warto je przygotować wcześniej i wydrukować. Trener wtedy spokojniejszy jak zajedzie na miejsce i nie musi szukać kartek żeby formularze uzupełniać 🙂

Na tym etapie warto też spotkać się z rodzicami i przedstawić harmonogram występów. W wielu przypadkach jest to tez kwestia rozwiązania logistycznego dla drużyn. A zaproszenie na występy sprawi, że dzieci będą się czuły jeszcze bardziej wyróżnione.

Odysejowe Eliminacje trwają cały dzień dlatego też warto zaplanować sobie inne zajęcia z Odyseuszami, aby nie siedzieli na korytarzach i się nudzili. Znudzone dziecko potrafi wpadać na takie pomysły, że trener szybko będzie żałował takiej a nie innej decyzji 🙂

Dla przykładów warto skorzystać np. ze Strefy Ekspresji, która co roku jest przygotowywana przez Szeryfów, można zwiedzać miasto lub kibicować innym drużynom podczas ich występów.

W tym roku pojawi się również pewien dodatek dla trenerów podczas eliminacji. Fakultatywny, bezpłatny mini-warsztat doskonalący p.t. „Sfera świadomego trenera: odkryjcie sekrety sędziowskiej socjety”. Liczba miejsc jest ograniczona dlatego trzeba się zapisywać już przy rejestracji. Dokładne godziny poznacie jak otrzymacie harmonogramy od Odysei.

Życzę wszystkim Trenerom i Odyseuszom mega zabawy na eliminacjach 🙂

Może gdzieś się spotkamy na eliminacjach 🙂 Ja będę z moimi dwiema drużynami w Katowicach, a potem w Poznaniu.

Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like