Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Współpraca z rodzicami

Jednym z punktów, który pojawia się w książeczce trenera jest współpraca z rodzicami. Rodzice też są potrzebni w całym procesie pracy z drużyną. Bardzo dużo zależy od trenera jak i rodziców czy będą dla siebie źródłem pomocy czy wręcz przeciwnie wielką udręką. Dlatego tak istotne jest, aby również rodzice poznali i zrozumieli idee Odysei oraz pracy z drużyną.

W jaki sposób układać tą współpracę?

Warto na początku roku zorganizować spotkanie z rodzicami. Będzie to idealny moment na nawiązanie z nimi dobrego kontaktu i znalezienia wśród nich pomocnej ręki. Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, że trener jest osobą kompetentną i „znającą się na rzeczy”. Jeśli trener nie żyje odyseją, to odczują to również rodzice. w książeczce trenera możemy znaleźć kilka wskazówek jak poprowadzić takie spotkanie oraz jakie tematy poruszyć. Trenerzy, którzy jednocześnie są nauczycielami znając zasady zebrań z rodzicami w szkole pójdą tą samą drogą dla zebrań. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie nie stosowanie „szkolnej musztry” z zebrań a podejście na większym luzie. Kiedy miałem taką możliwość, to moje spotkania z rodzicami odbywały się przy kawie i na luźnej atmosferze. Dzięki temu zrodziła się wspaniała ekipa rodziców, na której mogę zawsze polegać i bardzo chętnie współpracują ze mną jak i między sobą. Co za tym idzie idealnie zrozumieli zasady Odysei i potrafią się zaangażować bez moich próśb czy informacji. Jakiekolwiek działania, sukcesy i porażki drużyny potrafią przełożyć na to, że w Odysei każdy jest zwycięzcą a dzieciaki rozwijają swoją kreatywność, twórczość i współprace w grupie. A jest to bardzo ważne, ponieważ często źle zrozumiane zasady przez rodziców budzą niesmak i zniechęcenie, ponieważ patrzą na Odyseję jak kolejny konkurs szkolny. A dobrze wiem, że nie o to chodzi. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli wsparciem dla trenera, drużyny i Odysei.

Ale Artur, co im mówić na tym spotkaniu?

Spotkanie warto rozpocząć od opowiedzenia o tym co to jest Odyseja i skąd się wzięła. Jeśli mamy rodziców, którzy znają już Odyseję, to przypomnijmy to co było w roku poprzednim i co chcemy w danym roku z drużyną wypracować. Dla rodziców ważne jest, żeby dzieci rozwiązały problem długoterminowy ale także, aby wyniosły z tych spotkań jakąś wartość. Pamiętajmy też, że drużyny mogą być różne dlatego rodzice powinni się poznać i przedstawić nawzajem. Jeśli nie znają trenera, to oczywistym jest, aby też opowiedzieć o sobie. Kilka punktów dotyczących spotkań zaczerpniętych z książeczki:

  • omów dokładnie Pomoc z Zewnątrz, rodzice muszą ja dokładnie zrozumieć i uszanować;
  • przedstaw harmonogram spotkań z drużyną, a najważniejsze jeśli przewidujesz spotkania w czasie wolnym lub ferie. Drużyna i rodzice powinni, to zaplanować i uwzględnić. Przed samymi eliminacjami jest dużo więcej pracy :);
  • wspomni o informowaniu Cię o nieobecnościach odyseuszy;
  • znajdźcie wspólną formę kontaktu: telefon, mail, strona www lub jeszcze inna forma;
  • w zależności od tego jakie jest członkostwo ważnym elementem spotkania są również finanse;
  • jeśli rodzice będą mieć pytania, odpowiedz na nie.

Warto też zaplanować harmonogram spotkań z rodzicami. Sam wiele razy miałem przygotowany jednak nie zawsze się to udawało. Dlatego starałem się robić spotkania w dniu spotkań z odyseuszami.

Jednak nie zawsze jest tak kolorowo

Jak już wspominałem podejście rodziców może być bardzo różne. Nie unikniemy rodziców, którzy będą pretensjonalni i wymagający. Często nie potrafią się uchronić od pomocy z zewnątrz, a jeszcze mają pretensje do trenera jak coś pójdzie nie tak. Jest to coś czego nie unikniemy, dlatego od samego początku musimy zapoznawać z zasadami Odysei. A potem w ciągu roku często do tego wracać. Jako trenerzy Odysei Umysłu wiemy, że każdy problem ma wiele rozwiązań i zawsze mamy okazję ćwiczyć naszą kreatywność.

Pamiętajcie, że Odyseja Umysłu to trener, drużyna, członkostwo, rodzice i kibice. Żadnego z tych elementów nie możemy pominąć i musimy docenić każdą z tych osób czy grup.

A jak mogą mi pomóc rodzice?

Rodziców można zaktywizować na wiele różnych sposobów 🙂 Mogą być pomocą przy kontaktach z pozostałymi rodzicami. W czasie długich i wieczornych spotkań z drużyna mogą zapewnić wikt 😉 Stanowią pomoc przy załatwianiu materiałów potrzebnych do pracy przy problemie długoterminowym czy spontanach. Czasami mogą być „znawcami z zewnątrz”, którzy nauczą czegoś odyseuszy na nawet trenera. Są najwytrwalsi, najbardziej wartościowi kibice dla całej drużyny. A najważniejszym elementem zaangażowania rodziców może być nieoceniona 🙂 pomoc przy transporcie drużyny, rekwizytów, scenografii itp. na eliminacje regionalne a nawet na finały do Gdyni jak to było u nas 🙂

Pamiętaj trenerze, że też może jesteś, będziesz albo chcesz być rodzicem 🙂 więc chcąc pracować z rodzicami postaw się na ich miejscu 😉

Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like