Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Kreatywność a produktywność. 3 techniki rozwoju.

Kreatywność a produktywność czy można to łączyć? Czy można być produktywnym, mieć wszystko ułożone i zaplanowane, a jednocześnie kreatywnym i spontanicznym?

Zabiegani

Dzisiejszy świat określany jest jako zabiegany. Wszędzie się spieszymy, ciągle za czymś gonimy i mamy najsłynniejszą i najczęściej powtarzaną mantrę „nie mam czas”. Jednak analizując nasze życie i weryfikując plan dnia okazuje się, że nie jest to prawdą. Nasz czas często marnowany jest na rzeczy niepotrzebne, takie jak social media, przeglądanie internetu czy zwykłe lenistwo. Czy są zatem jakieś sposoby aby w to wszystko wpleść kreatywność i być produktywnym? 

Produktywność

Produktywność wiąże się z zarządzaniem swoim czasem zarówno osobistym jak i zawodowym. A więc dążeniem do tego aby działać z tymi samymi zadaniami w krótszym czasie. Choć pojawią się osoby, które ze mną się nie zgodzą. To jest to moja wizja i tak się sprawdza. 

Wszystko zaczęło się od przeczytania dwóch książek: „Getting Things Done” D. Allena oraz „10 Kroków do Maksymalnej Produktywności” M. Śliwińskiego. Lektury te pomogły na nowo ułożyć plany, rozkład zadań i obowiązków oraz weryfikować to co było. Rozłożyłem swoje plany życiowe i zawodowe na poszczególne projekty i konkretne zadania. Wprowadziłem zasadę „2 minut” czyli jeśli mogę coś wykonać w krócej niż 2 minuty, to robię od razu. Kolejną rzeczą było stosowanie „Inbox 0”. Odczytując maile z 6 różnych skrzynek od razu podejmuję decyzję co z nimi zrobić. Nie otwieram maili dwa razy lub więcej. Albo odpowiadam, archiwizuję albo usuwam. A także stosuję przegląd tygodniowy i miesięczny swoich projektów i zadań.

10 Kroków do Maksymalnej Produktywności M. Śliwiński 

Getting Things Done D. Allen

Nozbe

Do zapisywania oraz przeglądu swoich projektów stosuję aplikacji Nozbe. Jest to polska aplikacja stworzona przez Michała Śliwińskiego w oparciu o metodę GTD D. Allena. Aplikację można wykorzystywać na desktopie, moblinie oraz przez przeglądarkę. Największą zaletą jest pełna synchronizacja jeśli korzysta się z różnych urządzeń. Więc nie mam problemów jeśli w pociągu przypomni mi się jakieś zadanie albo wpadnie nowy pomysł z zapisaniem go. Od razu pojawia się w Nozbe i jest dostępny w każdej chwili. Aplikacja pozawala na tworzenie projektów i zadań do nich, a także współdzielenie z innymi osobami z firmy czy rodziny jeśli używają Nozbe. Sprawdza się również jako aplikacja do treningu kreatywność i ćwiczenia nawyków. Mam rozpisane zadania, które cyklicznie się powtarzają a więc mogę je odhaczać i wiem czy trening był zrobiony czy muszę coś nadrobić. Synchronizuje się z kalendarzem Google więc, wszystkie zadania pojawiają się również w moim kalendarzu i nie muszę planować wszystkiego osobno. Każde spotkanie również trafia do Nozbe z konkretną data i godziną. Zachęcam do poznania aplikacji i testowania jej wraz z lekturą książek wspomnianych wyżej. Link do strony z Nozbe tutaj.

Kreatywność

Jak zatem ma się produktywność do kreatywności? A no tak, że dzięki ułożonym projektom i zadaniom mogę pozwolić sobie na wyznaczanie czasu na trening kreatywności. Nie tracę czasu na poszukiwanie kiedy i gdzie mogę coś poćwiczyć albo napisać. Mam to wpisane jako zadanie w Nozbe oraz zablokowany czas w kalendarzu. Przeważnie jest to od rana kiedy jadę w pociągu lub w biurze jak nikogo jeszcze nie ma. Dla jasności budzę się o godzinie 4:00 a w pracy jestem około 6:10 – 6:20.

Moje 3 techniki na rozwijanie kreatywności.

  1. Codziennie biorę jeden projekt/pomysł/sugestię i wymyślam 10 pomysłów na jego rozwiązanie. Pierwsze 5 zawsze jest proste, schody pojawiają się przy kolejnych, ale dzięki temu mózg zaczyna lepiej pracować i szukać nieszablonowych rozwiązań. 
  2. Staram się przy różnych zadaniach wychodzić ze swojej strefy komfortu. To ona najczęściej blokuje nas na wymyślanie innowacyjnych i ciekawych pomysłów.
  3. Trzecia rzecz, to coś co wprowadziłem wczoraj. Mianowicie przez 30 dni (codziennie) na Instagramie oraz na Youtube nagrywam krótkie filmiki gdzie umieszczam zadania spontaniczne podobne do tych na Odysei Umysłu. Zachęcam Cię do subskrybcji kanału i wzięcia udziału w wyzwaniu 30 dni spontanów

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie 🙂

* wymaganeJestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like