Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

„Kreatywni ludzie mają chaos w głowach” 

Kreatywni? W książce, o której wspominałem już we wcześniejszych wpisach jak np. Wakacje i kreatywność… odnajdujemy wielu twórców i ich sposoby na osiąganie kreatywności. Ale również widoczne są ich paradoksy postępowania. Badania, które były prowadzone nad kreatywności wskazują, że ludzi kreatywni mają chaos w głowach. A więc ich tok myślowy jest nieuporządkowany i dlatego tak często wykorzystują eksplorację, eksperymentowanie czy metodę pracy, jaką jest mapa myśli.

Czterofazowy model

Ten sposób myślenia kreatywnego też można zaobserwować wśród odyseuszy. Zanim powstanie ostateczny efekt pracy, bardzo często robią najpierw eksperymenty niezwiązane z problemem. W ten sposób odnajdują nowe pomysły bądź rozwiązania. Model stworzony przez Grahama Wallas przedstawia jego „wizję” czterech faz kreatywności.

  • faza przygotowania
  • faza inkubacji
  • faza olśnienia
  • faza weryfikacji

Pierwsza faza, to zbieranie informacji, które kolejna faza przekształca w rozmyślanie nad nimi i twórcze łączenie. Trzecia faza dostarcza nam skojarzeń i prowadzi do czwartej fazy, w której twórca argumentuje swoje decyzje i wskazuje ich wartości. Jednak jak można samemu zauważyć i zwraca na to uwagę również autor książki jest to dość powierzchowne spojrzenie na kreatywność. Powyższe fazy pomijają opisanie i przedstawienie procesu umysłowego, który przebiega podczas twórczego działania przez człowieka. Dość często zdarza się tak, że wśród twórczych ludzi procesy myślowe nie przebiegają jeden po drugim lecz przeplatają się w zależności od działania i problemu.

Nawet gdy mamy do czynienia z wybitnym geniuszem, kreatywność to „niezły bajzel”

Kreatywność nie jest, to pojedyncza cecha, która u człowieka może występować lub nie. Jest to raczej zbiór cech, które musimy doskonalić aby rozwijać naszą kreatywność. Dlatego nie powinno zaskakiwać, że ludzie kreatywni mają „chaos w głowie”. Wskazuje, to na złożoną i zmienną naturę procesów myślowych. I to właśnie złożoności będzie dotyczył kolejny wpis z cyklu o kreatywności.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” S. B. Kaufaman

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

 

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie ze mną 🙂

* wymaganeJestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like