Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Edukacja to rozpalanie ognia, a nie napełnianie naczynia

Sokrates

Ostatnio powróciły pytania od różnych osób, czym właściwie jest ta Odyseja Umysłu. Dlatego pomyślałem, że kolejny wpis może trochę przedstawić Odyseję Umysłu 🙂

Odyseja Umysłu powstała w Stanach Zjednoczonych. Twórcą jest 
Dr C. Samuel Micklus z Uniwersytetu Rowana w USA. A zaczęło się od zadawania twórczych wyzwań studentom, zamiast „suchej” teorii na wykładach. 

To zapoczątkowało zainteresowanie wśród nie tylko studentów, ale całej społeczności. Poniżej jedno z pierwszych zadań jakie postawił Doktor przed studentami: przejdź przez wodę bez zamoczenia!

Dzięki temu, że zadanie było bardzo ogólne i otwarte sala nie została zasypana łodziami lecz ciekawymi pomysłami studentów. 

https://www.odysseyofthemind.com/our-story/

Idea Odysei Umysłu, która rozprzestrzeniła się na całym świecie jest również obecna w Polsce. Ma charakter projektu edukacyjnego realizowanego od połowy września do mniej więcej kwietnia/maja kolejnego roku. Jest również formą konkursu międzynarodowego, dlatego dzieli się w Polsce na dwa etapy: etap 1 – eliminacje regionalne oraz etap 2 – Finał Ogólnopolski. 

W Odysei Umysłu cały projekt realizowany jest przez dzieci i młodzież, rola trenera sprowadza się do opieki i czuwania nad przestrzeganiem zasad odysejowych ale nie tylko 🙂 O samym trenerze pisałem już w kilku postach dlatego zachęcam do ich przeczytania 🙂 

Więcej informacji znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie Odysei w USA https://www.odysseyofthemind.com/ a także oficjalnej polskiej stronie https://odyseja.org/ 

Pierwszy cytat tego wpisu, który Sokrates wypowiedział, idealnie przedstawia ideę Odysei Umysłu. Dzieci dostając okazję do działania i wymyślania pomysłów, otwierają wielkie możliwości do wykorzystania swoich talentów i wyobraźni. 

Odyseusze mają pełne pole do popisu w wyszukiwaniu rozwiązań problemu jak i jego realizacji. 

Pamiętajmy więc, aby nie ograniczać dzieci i dać im więcej swobody i możliwości. 

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

 

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie 🙂

* wymaganeTagged:
Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like