Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Cytuję – choć to mało kreatywne

Cytuję dzisiaj fragment książki zamiast własnych słów na temat systemu edukacji.

Cytuję dzisiaj fragment książki zamiast własnych słów na temat systemu edukacji. O systemie edukacji i tym jak źle wpływa na kreatywność wypowiadałem się wiele razy. Dzisiaj chciałbym przytoczyć cytaty z książki Kreatywni. I masz pomysł na wszystko S. B. Kaufman, C. Gregoire. Zachęcam Cię do przemyślenia i wpisania w komentarzu opinii co o tym myślisz.

Tłamszenie dziecięcej kreatywności

Niestety nasze społeczeństwo coraz częściej pozwala na tłamszenie dziecięcej kreatywności i wyobraźni za sprawą pasywnej konsumpcji mediów społecznościowych i telewizji oraz powierzchownej edukacji ocenianej za pomocą wystandaryzowanych testów, często kosztem wewnętrznej pasji. To wszystko działa na naszą własną niekorzyść. Uczenie się rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów świata […] będzie wymagało kreatywnych cech, takich jak oryginalność, ciekawość, podejmowanie ryzyka[…] czyli tego, że nie zawsze istnieje jedno prawidłowe rozwiązanie.

Pokazujemy to chociażby poprzez zajęcia Odysei Umysłu. 5 problemów długoterminowych, a rozwiązań tyle ile drużyn startujących w programie. Nigdy nie ma jednego dobrego rozwiązania.

Wszystko burzy zarówno szkoła, jak i dom jeśli idą z szkolną myślą edukacji

Tłumienie swobodnego myślenia i wyobraźni często zaczyna się w systemie szkolnym. Wiele osób może przypomnieć sobie doświadczenie z okresu dzieciństwa – być może ze szkoły podstawowej – kiedy to zostali ukarani za myślenie inaczej niż reszta. Takie przeżycia mogą prowadzić do tego, że dzieci będą tłumiły swój naturalny instynkt twórczy i zdolność do zadawania pytań.

Badania […] wykazały, że powszechne metody edukacyjne, które podkreślają nauczanie bezpośrednie – te, w których dziecku pokazuje się, co ma robić, zamiast dawać mu szansę, by samo do tego doszło – mogą wyhamować zdolność dziecka do niezależnego i kreatywnego rozwiązywania problemów i tym samym zachęcać do bezmyślnego imitowania. Chociaż ta metoda pozwala uczniom prędzej zdobywać informacje, nie uczy ich istotnych, potrzebnych w prawdziwym świecie umiejętności zadawania pytań i samodzielnego uzyskiwania informacji związanych z danym problemem.

Patrząc jednak z drugiej strony na szczęście zarówno rodzice jak i nauczyciel są tego coraz bardziej świadomi. I pojawiają się szkoły, nauczyciele i rodzice, którzy dążą do tego, aby system edukacji się zmieniał. Sami na własną rękę starają się, aby kreatywność i twórcze myślenie dzieci były rozwijane w inny sposób. 

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

 

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie ze mną 🙂

* wymaganeJestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like