Trenerska ODYSEJA

Blog Trenera Odysei Umysłu w Polsce

Bycie tatą, czyli odkrywanie sekretów…

Bycie tatą, czyli odkrywanie sekretów ojcostwa. Nie jest, to łatwa rola i przekonało się o tym zapewne wielu ojców. Równie się o tym przekonuję każdego dnia. Dlatego po dłuższej przerwie wpis dotyczy bycia ojcem i zestawienia ze sobą dwóch na pierwszy rzut oka całkowicie odmiennych książek.

Krótkie opis książek…

Pierwsza, to przedstawienie „koncepcji” 25 miniemerytur Jakuba B. Bączka w książce 25 miniemerytur. Krótko streszczając książkę: „Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”. 🙂 Autor opisując 25 podróży po świecie, które odbył w ciągu roku opowiada czego się nauczył lub doświadczył w konkretnych kulturach. Jednak nie, to będzie moim kluczem do rozważań.

Druga pozycja, to 7 sekretów efektywnych ojców. Cytując autora Kena Canefielda książka pokazuje „jak stać się ojcem, jakiego potrzebują twoje dzieci. […] Uczymy się ojcostwa poprzez naśladowanie pewnych wzorców. To jedno stwierdzenie implikuje zarówno trudności, jak i potencjał w nim zawarty”. Jednak też w pełni się na tym nie skupię (choć może w osobnym wpisie 😉 )

Co zatem jest moim kluczem do rozważań?

Próbowałem odnaleźć sposób połączenia tych książek, aby być lepszym tatą, jak i „życia pełnego pasji”. Czy jednak jest, to możliwe? Zdecydowanie tak. Bycie ojcem nie oznacza rezygnacji ze swoich pasji czy marzeń. Daje szansę na łączenie tego i dzielenia ze swoimi dziećmi i żoną.

Poniżej małe zestawienie najważniejszych punktów z każdej książki (zestawienie w tabeli nie sugeruje łączenia poszczególnych punktów):

7 sekretów: 10 wskazówek z 25 miniemerytur:
Zaangażowanie
Bądź cierpliwy
Poznawanie dziecka Stawiaj sobie cele
Stałość Podążaj za pasją
Bezpieczeństwo i troska Dbaj o zdrowie
Miłość do matki dziecka Szanuj ludzi
Aktywne słuchanie Pracuj i odpoczywaj w harmonii
Wyposażenie duchowe Trenuj pewność siebie
Unikaj prokrastynacji
Dziel się
Żyj szczęśliwie

Efekty…

A więc wskazówki Jakuba B. Bączka w odniesieniu do bycia cierpliwym, medytacji mindfulness (uważności) czy podążanie za pasją pozwalają nam odkryć sekrety zaangażowania w naszą rodzinę, poznawania naszych dzieci poprzez uważne obserwowanie ich zachowań decyzji czy słuchanie tego co mówią i opowiadają. A także do aktywnego słuchanie, dziecko musi wiedzieć i czuć, że je słuchamy. Zrozumienie jest tym czym dążymy w naszym słuchaniu. Tylko to wspomoże naszą rodzinę i ojcostwo w stawianiu nowych celi czy realizowania pasji.

Dbaj o zdrowie! Jakże trafnie łączy się z bezpieczeństwem i troską. To nie jest tylko zapewnienie materialnego bezpieczeństwa, ale również dawanie przykładu własnym życiem. Nie możemy mówić dzieciom żeby nie jadły cukru czy słodyczy, a sami mieć w biurku zapasy batonów czy innych dziwactw współczesnego świata. Jeśli biegasz (ja biegam) lub uprawiasz inny sport dziecko patrzy i widzi, że wtedy lepiej się czujesz masz więcej siły i chęci. Dzięki temu zrozumie, że wpływa to na zdrowe życie i może samo się zainteresuje jakąś aktywnością, nie koniecznie siedzeniem przed komputerem czy telewizorem. Dbanie o zdrowie czy troska o rodzinę, to również wpływanie na ich rozwój intelektualny. Dlatego bardzo ważne jest, aby rozwijać twórcze myślenie i kreatywność nie tylko u dzieci, ale również u siebie.

Miłość do kobiety, którą wybrałeś na żonę jest tym zachowaniem, które dzieci powinny widzieć we własnym domu. To jak ją traktujesz, jak się do niej zwracasz dzieci przekładają na szacunek do innych osób. Dookoła mają różne inne wzorce, ale tym pierwszym jesteśmy my ojcowie. Szacunek okazywany dzieciom przekłada się na ich zachowanie w społeczeństwie. Nie musi się, to od razu wiązać z wyznawaniem „miłości” do koleżanek przez twojego syna czy córki do kolegów, ale w codziennych kontaktach gdzie jest uprzejmość i koleżeństwo. A nie, to co spotykamy w szkołach jak arogancja, wyśmiewanie, poniżanie czy niechęć do innych.

Inne aspekty jak dzielenie się, czy pewność siebie mogą natomiast wpływać na wychowanie duchowe dzieci. Każdy może w inny sposób, to zrozumieć jednak jeśli dzieci widzą w nas dobrego człowieka będą umieli być dobrzy dla innych i dla ciebie. Pamiętaj, że dziś Ty opiekujesz się nimi, ale za jakiś czas możesz potrzebować pomocy od nich. Zapewnij im szczęśliwe życie, abyś mógł później powiedzieć, że również przeżyłeś swoje życie szczęśliwie. U boku kochającej Żony i kochających Dzieci.

Nie opisuje tutaj szczegółów i streszczenia książek. Chciałem pokazać, że pewne elementy życia można wspaniale odnieść do ojcostwa. Każdy sekret bycia tatą jest wspaniałą drogą do radości pod warunkiem, że potrafimy go odkrywać i stosować. Jednak do tego są potrzebne postawy i nawyki u nas samych, aby to współgrało. Sam to jeszcze odkrywać i wprowadzam u siebie dlatego zachęcam również Ciebie jeśli jesteś już tatą, planujesz nim być lub wiesz, że możesz dzięki temu pomóc innemu tacie.

Zachęta…

Dlatego zachęcam do lektury jednej i drugiej książki i szukania swoich dróg do odkrywania ojcostwa i stawania się lepszym TATĄ 🙂

Podaję również linki do książek, jeśli będziesz chciał lub chciała 😉 zakupić (nie są to linki afiliacyjne)
https://www.jakubbbaczek.pl/sklep/25-miniemerytur/
http://tato.net/produkt/siedem-sekretow-efektywnych-ojcow-ksiazka/

Zachęcam do śledzenia na portalach społecznościowych (Instagram, Twitter) oraz zapisów na newsletter.

 

Zapisz się na newsletter i bądź w kontakcie 🙂

* wymaganeTagged:
Jestem ojcem dwójki dzieci, mężem wspaniałej Basi. W skrócie: Trener Odysei Umysłu; Czytam książki; Biegam; Pracuję jako administrator Systemów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

You Might Also Like